You are here: HomeNews20160908 › Appointment Changes

Appointment changes

Appointment changes

Appointment changes

8 September 2016

The Salvation Army Australia Eastern Territory has announced its officer appointment changes.

The office of the Chief Secretary-in-charge has released a list of these changes, which are effective from 12 January 2017 (unless otherwise stated).

Please pray for those who are affected by these changes: for the officers who will be moving and any children, along with the corps and centres that will be receiving new officer personnel across Queensland, NSW and the ACT.

NATIONAL OFFICE 

National Training Program 

Assistant to the National Training Principal, Major Terry Grey 

 

OFFICE OF THE CHIEF SECRETARY 

Office Of The Chief Secretary in-charge 

Territorial Governance Co-ordinator, Major Jeanette Stoltenberg 

Secretary to the Executive Office (change of title), Envoy Joy Johns

Territorial Strategic Change Unit 

Territorial Project Strategy Officer & Second In Charge (effective 4 October 2016), Captain Steven Smith

 

PERSONNEL ADMINISTRATION 

Retired Officers Chaplains NSW/ACT, Majors Darrell & Joanne Slater 

 

PROGRAM ADMINISTRATION 

Assistant Secretary for Program - Corps/Social, Major Lyn Edge 

Territorial Mission Support Team 

Territorial Youth and Children's Ministry Secretary (additional appointment, effective 12 September 2016), Captain Narelle Unicomb 

Writer (general resources) (effective 11 October 2016), Captain Joanne Smith 

Red Shield Defence Services 

Chief Commissioner, Red Shield Defence Services National Headquarters, Major Brett Gallagher 

Officer in Charge & Senior Representative, RSDS Royal Military College, Captain Jon Belmonte 

Representative, RSDS Royal Military College, Captain Leah Belmonte 

Chaplaincy Services 

Assistant Chaplain Princess Alexandra and Mater Hospitals (pro tem, effective 5 September 2016), Captain Sonia Whitehouse  

Inner City Homelessness Services Sydney 

Inner City Network Chaplains, Lieutenants Mark & Tamaryn Townsend 

Inner City Network Chaplain, Major Kate Young 

Brisbane Recovery Services Centre (Moonyah) 

Managers, Brisbane Recovery Services Centre (Moonyah), Lieutenant Richard & Cadet Leanne Hardaker 

Associate Managers, Brisbane Recovery Services Centre (Moonyah), Majors Christine & Graham Tamsett (entering retirement April 2017) 

Dooralong Transformation Centre 

Manager, Dooralong Transformation Centre, Major Gavin Watts 

Gold Coast Recovery Services Centre (Fairhaven) 

Assistant Managers, Gold Coast Recovery Services Centre (Fairhaven), Captains Clover & Lyndley Fabre 

William Booth House Recovery Services Centre 

Associate Officer, William Booth House Recovery Services Centre, Major Sherrie Nicol  

Aged Care Plus 

Director of Mission & Chaplain, Elizabeth Jenkins Place Aged Care Plus Centre, Major Edith Kardell 

Chaplain in Training, Carpenter Court Aged Care Plus Centre (pro tem, effective 12 September 2016), Lieutenant Nicole Park 

Director of Mission & Chaplain, Maybanke Aged Care Plus Centre, Lieutenant Nicole Park

 

BUSINESS ADMINISTRATION 

Communications and Fundraising NSW/ACT 

Sydney Wide Regional Office 

Assistant Communications & Fundraising Director Sydney Wide, Major Colin Young 

The Collaroy Centre 

Mission Director, Captain Joanne Williams 

 

NSW/ACT DIVISION 

Divisional Headquarters 

Second In Command (additional appointment), Major Shelley Soper 

Divisional Secretary, Major Colin Maxwell 

Divisional Personnel Secretary – Team Member, Major Wendy Watts 

Multicultural Resourcers, Majors Bruce & Glenys Domrow 

Divisional Personnel Secretary – Team Member, Major Trevor Nicol 

Communities of Hope Co-ordinator, Major Bryce Davies 

New Expressions Co-ordinator, Major Alison Gallagher 

New Expressions Co-ordinators - Central Coast, Envoys Craig & Danni Stephens 

Divisional Salvos Women Co-ordinator, Captain Carole Smith 

Area Officers - Hunter & Central Coast, Captains Fran & Mark Everitt 

Area Officers - Sydney Wide, Majors Belinda & Lynden Spicer 

Area Officers – ACT & NSW South Coast Area, To be announced 

NSW Northern Rivers Area 

Corps Officer, Casino Corps, Cadet Natarsha Laundon 

Corps Officers, Grafton Corps, Lieutenants Kylie & Martin Herring 

Corps Officers, Port Macquarie Corps, Majors Ed & Yvonne Henderson 

NSW North/North West Area 

Corps Officer, Glen Innes Corps, Major Amanda Choy-Show 

Hunter and Central Coast Area 

Corps Officers, Gosford Corps, Captains Melanie-Anne & Ross Holland

NSW Central West Area 

Team Leaders, Orana Mission (previously known as Dubbo Corps & Wellington Corps), Lieutenants David & Lara Sutcliffe 

Team Members, Orana Mission (previously known as Dubbo Corps & Wellington Corps), Cadets Katrina & Michael Hindle 

Corps Officers, Upper Blue Mountains Corps, To be announced 

Sydney Wide Area 

Corps Officers, Campsie Corps, Majors David & Kim Hawke 

Team Leaders, Greater Liverpool Corps (additional appointment), Majors Belinda & Lynden Spicer 

Team Members, Greater Liverpool Corps, Cadet Ayly Girling & Captain Zane Haupt 

Corps Officers, Hornsby Gateway Corps, Cadets Lloyd & Sally Stanimirovic 

Corps Officers, Southern Highlands Corps, Lieutenants Erin & Jake Horton 

Strategic Team Leader, Sydney City and Eastern Suburbs Hub (additional appointment), Major Bruce Harmer 

Corps Officers, Sydney Congress Hall & Managers William Booth House, Majors Bruce & Carolyn Harmer 

Associate Corps Officer, Sydney Congress Hall (change of title), Lieutenant Carolyn O'Brien

Strategic Team Leader, North West Sydney Hub, Major Ann Lingard

ACT & NSW South Coast Area 

Corps Officers, Batemans Bay Corps, To be announced 

Corps Officers, Gungahlin Corps, Lieutenants Dominic & Samantha Wallis 

Strategic Team Leader, NSW South Coast Hub (additional appointment), To be announced 

Corps Officers, Tuggeranong Corps, Captain Andrew & Kirsty Stringer (Transfer from AUS Territory) 

NSW South West Area 

Corps Officer, Griffith Corps, Major Lyn Cathcart 

 

QUEENSLAND DIVISION 

Divisional Headquarters 

Area Officer - Brisbane West (additional appointment), Major Christine Ivers 

Central Queensland Area 

Team Leaders, Capricorn Region Corps, Captain Dale & Major Roslyn Brooks 

Team Members, Capricorn Region Corps, Cadets Ben & Rachel Knight

Corps Officers, Central Highlands Corps, Cadet Anthony & Lieutenant Vanessa Hunt 

Strategic Team Leader, Central Queensland Hub (additional appointment), Captain Dale Brooks 

Corps Officers, Mackay Corps, Lieutenants Lydia & Steve Spencer 

Strategic Team Leader, Mackay Hub (additional appointment), Lieutenant Steve Spencer 

South West Queensland Area 

Corps Officers, Ipswich Corps, To be announced 

Corps Officers, Warwick Corps, Cadets Dee-Ann & Zak Churchill 

Brisbane Wide Area 

Corps Officer, Beenleigh Corps, Major Heather McKeown 

Associate Corps Officers, Gold Coast Temple Corps (additional appointment, pro tem, effective 1 October 2016), Majors Kevin & Valmae Holland (R)

Corps Officers, Noosa/Coolum Corps, Majors Denise & Warren Parkinson 

Corps Officers, Redcliffe City Corps, Captain Greg & Major Lenore Pack 

 

OTHER TERRITORIES 

Australia Southern Territory 

Australia Southern Territorial Headquarters 

Assistant Secretary for Personnel, Major Robyn Smartt 

Catherine Booth College 

Director of the School for Learning & Development & Co-ordinator - Planning and Administration, Major Howard Smartt 

Assistant Training Principal - Administration, Captain Adam Couchman 

Co-ordinator of Mission and Ministry Formation (additional appointment), Captain Adam Couchman 

Co-ordinator of Mission and Ministry Formation, Captain Megan Couchman 

 

On Leave of Absence: Captains David & Rachel Busst 

Out of Appointment: Major Andrew McKeown

 

Imminent Retirements: 

We would like to honour the following officers who will be retiring in the very near future. We thank God for their faithful and gracious ministry. 

Major Kay Nelson 

Majors Christine & Graham Longbottom 

Majors David & Meryl Cook 

Captain Phillip Sharp 

Major David Knight 

Territorial Envoy Angela Czoban 

 

A number of key appointments to the Australia One National Leadership Team were announced last week.

These include: Lieut-Colonel Bruce Stevens, National Secretary for Communications

Lieut-Colonel Debra Stevens National Prayer Coordinator

Major Greg Morgan National Training Principal

Major Stuart Evans National Secretary for Business Administration (taken up with the rank of Lieut-Colonel)

Major Donna Evans, Assistant Chief Secretary, Office of the Chief Secretary-in-charge (taken up with the rank of Lieut-Colonel)

 

 

 

Comments

No comments yet - be the first.

Leave a Comment


- Will not be published

Email me follow-up comments

Note: Your comment requires approval before being published.

Default avatarWould you like to add a personal image? Visit gravatar.com to get your own free gravatar, a globally-recognized avatar. Once setup, your personal image will be attached every time you comment.